حقایقی جالب از زندگی دانشمند و مخترع معروف جیمز وات

حقایقی جالب از زندگی دانشمند و مخترع معروف جیمز وات

565
0
اشتراک‌گذاری

جیمز وات مخترع بزرگ و یکی مخترعین تأثیرگذار در دوران انقلاب صنعتی در اروپا بوده است. مردم جهان او را بیشتر به خاطر اختراع ماشین به خاطر می‌شناسند. او در سال ۱۷۳۶ میلادی و در منطقه‌ی گریناک کشور اسکاتلند به دنیا آمد. او در دوران مدرسه در ریاضیات و علوم بسیار هوشمند بود. او در آن دوران عادت داشت که بسیاری از وسایل را تعمیر کند.

او در اواخر دهه‌ی ۱۷۵۰ میلادی، شروع به کاربر روی انواع موتور بخار کرد. جالب است که بدانید او تا قبل از آن هیچ‌گاه با موتورهای بخار کارنکرده بود. در همان دوران او بر روی اختراع بسیار مهمش کار می‌کرد.

جیمز وات نوعی از موتور بخار را ساخت که ۷۵ درصد نسبت به نمونه‌های قبلی سوخت کمتری مصرف می‌کرد. جیمز وات در اختراع جدیدش از قدرت بخارآب بهره می‌جست. از سال ۱۷۶۰ به بعد او در کار خود تغییراتی را ایجاد کرد. وی با همکاری دو مهندس به نام‌های جان ریباک و متیو بولتون ایده‌های جدیدی را در سر می‌پروراندند. بلندپروازی‌های آن‌ها زبان زد عام و خاص شده بود.

این سه مهندس بلندپرواز شروع به ساخت انواع موتور بخار برای معادن، کانال‌ها و کارخانه جات بزرگ صنعتی کردند. جیمز وات به فردی بسیار ثروتمند و مشهور تبدیل شد و همچنان به اختراع وسایل جدید می‌پرداخت. او ماشینی را اختراع کرد که به کپی کردن مدال‌های باارزش قدیمی می‌پرداخت. جیمز وات در سال ۱۸۱۹ میلادی و در شهر بیرمنگام انگلستان از دنیا رفت. جسد او را در کلیسای سن ماری دفن کردند. در سال ۱۷۸۴ میلادی او به عضویت آکادمی علوم ادینبرگ درآمد و در سال ۲۰۱۱ میلادی نیز نامش در تالار مشاهیر کشور اسکاتلند ثبت شد. تصویر او بر روی اسکناس‌های کشور اسکاتلند نیز وجود دارد. از جیمز وات به‌عنوان یکی از پیشتازان مهندسی عمران نیز یاد می‌شود. از وی مجسمه‌های در شهرهای لندن، ادینبرگ و بیرمنگام وجود دارد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

1 × 2 =