نبرد استالینگارد: حقایق و ناگفته ها

نبرد استالینگارد: حقایق و ناگفته ها

998
0
اشتراک‌گذاری

نبرد استالینگراد یکی از بزرگ‌ترین نبردها در طول جنگ جهانی دوم است. این نبرد بین المان نازی و اتحاد جماهیر شوری سابق به وقوع پیوست. در دو قوا سعی داشتند کنترل شهر استالینگارد را به دست آورند. این نبرد از بیست و سوم ماه اوت سال ۱۹۴۲ شروع و در تاریخ دوم ماه فوریه سال ۱۹۴۳ میلادی به اتمام رسید. بسیاری از مورخان بر این باوراند که این نبرد یکی از خون‌بارترین نبردهای تاریخ بشریت است.

در این نبرد تعداد زیادی از افراد نظامی و غیرنظامی جان خود را از دست دادند و بیش از یک‌چهارم کشته‌های کل جنگ جهانی دوم مربوط به این نبرد است. در این نبرد بیش از ۱.۶ میلیون نفر از افراد ارتش شوروی جان خود را از دست دادند.

بیش از ۴۰۰۰۰ نفر غیرنظامی که در محل نبرد زندگی می‌کردند نیز کشته شدند. نازی‌ها قصد داشتند با عملیات بارباروسا ارتش شوری را شکست دهند ولی موفق نشدند. نقشه‌ی آن‌ها در تابستان سال ۱۹۴۱ میلادی با شکست روبه‌رو شد. آن‌ها قصد داشتند بار دیگر و در سال ۱۹۴۲ میلادی به شوروی حمله کنند. آلمان می‌خواست از رسیدن تجهیزات به شوری‌ها جلوگیری کند. ایران راه بسیار مناسبی برای رساندن تجهیزات به قوای شوروی بود و آلمان می‌خواست این راه و شریان حیاتی را ببند.

سربازانی از کشورهای آلمان، فنلاند، چک، روسیه، مجارستان و هلند نیز در این جنگ شرکت داشتند. در طول نبرد نازی‌ها توانسته بودند ۹۰ درصد شهر را به کنترل خود درآورند. شوری نیز برای مقاله عملیات اورانوس را اجرا کرد که با موفقیت روبه‌رو بود و باعث شد آلمان‌ها از مواضعشان عقب‌نشینی کنند. شخص هیتلر با دستور خودش دستور داد که ارتش ششم نازی وارد این شهر شود و با شوروی مقابله کند. در آن زمان ارتش آلمان با کمبود مهمات و مواد غذایی روبه‌رو بود و همین امر باعث شد تا نازی‌ها در مدت دو ماه شکست سنگینی از شوری‌ها بخورند. بعد از نبرد مردم به این شهر لقب شهر قهرمان دادند. این لقب به خاطر جان‌فشانی میلیون‌ها نفری است که با خون خودشان باعث آزادی این شهر شدند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

4 × 1 =