حقایقی بسیار جالب در مورد کشتی وایکینگ‌ها

حقایقی بسیار جالب در مورد کشتی وایکینگ‌ها

962
0
اشتراک‌گذاری

وایکینگ‌ها دلاورانی بسیار شجاع بودند که در کشتی‌رانی مهارتی بسیار شگفت‌آور داشتند. آن‌ها با استفاده از کشتی‌های بزرگشان، مناطقی از اروپا، آمریکا و حتی قسمت‌هایی از آسیا را کشف کردند. قدمت ساخت کشتی‌های غول‌آسا به زمان‌های بسیار دور برمی‌گردد ولی بیشتر آن‌ها بین قرن‌های نهم تا سیزدهم میلادی ساخته‌شده‌اند. روش ساخت این نوع از کشتی‌ها همچنان در سراسر جهان و به‌صورت گسترده‌ای استفاده می‌شود.

وایکینگ‌ها انواع مختلفی از قایق‌های بزرگ را برای خود می‌ساختند. اندازه کشتی‌ها بر اساس نوع نیاز و استفاده از آن‌ها از ۲۳ تا ۳۰ متر و بیش از ۸۰ مسافر را می‌توانست حمل کند. وایکینگ‌ها بیشتر از چوب درخت بلوط برای ساخت کشتی‌هایشان استفاده می‌کردند اما از چوب‌های نارون، کاج، صنوبر و خاکستر چوب نیز برای ساخت کشتی‌ها استفاده می‌شد. وایکینگ‌ها کشتی‌های نیمه ساخته را در میان گل قرار می‌دادند تا از پوسیدگی چوبشان جلوگیری شود. این‌یک ترفند بسیار قدمی است که هنوز نیز در صنایع کشتی‌سازی از آن استفاده می‌شود.

وایکینگ‌ها مخترع ناو کشتی هستند و طراحی کشتی‌های آن‌ها نشان می‌دهد که تا چه حد قایق‌های ساخت وایکینگ‌ها قوی بوده است. سرعت کشتی آن‌ها تا ۱۵ گره‌ی دریایی می‌رسید. وایکینگ‌ها از روش‌های مختلفی برای مسیریابی استفاده می‌کردند. آن‌ها از ستارگان و خورشید برای پیدا کردن مسیر در دریا بهره می‌جستند. وایکینگ‌ها حتی از پرنده‌ها نیز برای یافتن راه‌های دریایی استفاده می‌کردند.

وایکینگ‌ها عادت داشتند بر روی کشتی‌هایشان تصویر یک اژدها را حک کنند. آن‌ها باور داشتند اژدها از آن‌ها در برابر هیولاها و دشمنانشان محافظت می‌کند. در سال ۱۹۹۷ میلادی، باستان شناسان یک کشتی متعلق به وایکینگ‌ها را در دانمارک کشف کردند که بیش از ۳۷ متر طول داشت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

18 − چهار =