ژان پل مارا، روزنامه‌نگاری که در وان حمام به قتل رسید

ژان پل مارا، روزنامه‌نگاری که در وان حمام به قتل رسید

834
0
اشتراک‌گذاری

ژان پل مارا، یک پزشک، دانشمند و یک روزنامه‌نگار بزرگ در طول انقلاب فرانسه بود. او یکی از اعضای ارشد کنوانسیون و انجمن ملی فرانسه بود. او عضو انجمنی به نام ژاکبون ها بود که به‌شدت با خشونت انقلابیون فرانسه مخالفت می‌کرد. ژان پل مارا در کنار ژرژ دانتون و ماکسیمیلین روبسپری سه تن از بزرگ‌ترین و مطرح‌ترین چهره‌های انقلاب فرانسه بودند.

معروف‌ترین کتاب او زنجیرهای بردگی نام دارد که در زمان خودش با استقبال بسیار خوب مردم فرانسه روبه‌رو شد. او از یک بیماری پوستی خفیف رنج می‌برد که همین بیماری باعث شد وی از انجمن ملی فرانسه کناره‌گیری کند. او یکی از ملی‌گرایان موفق فرانسه بود که از شایسته‌سالاری حمایت می‌کرد.

او بیشتر اوقات خودش را به علت بیماری پوستی‌اش در آب داغ و وان حمام می‌گذراند. ژان پل مارا بر این باور بود که با توسل به خشونت است که می‌توان به آزادی دست‌یافت. ژان پل مارا در ۲۴ مه سال ۱۷۴۳ میلادی در بودری در منطقه کانتون نوشاتل، پادشاهی پروس که در حال حاضر بخشی از خاک سوئیس به‌حساب  می‌آید، به دنیا آمد. پدرش یک روحانی کشیش کاتولیک از اهالی ساردنی بود که آیین پیشین خویش را ترک کرده و به مذهب پروتستان گرویده و به کشور سوئیس پناه آورده بود. او در سرزمین جدید با دختری از خانواده پروتستان ازدواج کرد و حاصل این ازدواج نه فرزند بود. ژان مارا در ۱۶ سالگی سوئیس را ترک کرد و به بوردوی فرانسه رفت و به مدت ۳ سال در آنجا زندگی کرد.

شارلوت کورده، یکی از طرفداران دوآتشه‌ی ژابون ها، از مارا اجازه ملاقات خواست تا او را ببیند. او در آن هنگام در وان حمامش بود. شارلوت با مارا گفته بود که از دشمنانش اطلاعات جدیدی دارد. او در زیر لباسش چاقویی را پنهان کرده بود و پس از ورود به خانه با چاقو گلوی ژان پل مارا را دردید. علت این اقدام شارلوت هیچ‌گاه مشخص نشد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

پنج × 1 =