مرگ وحشتناک پاپ استفان ششم

مرگ وحشتناک پاپ استفان ششم

1810
0
اشتراک‌گذاری

اسقف مقدس به‌قدری توسط سیاست‌مداران اذیت شده بود که حتی او یکی از پاپ‌های قبل از خودش را که حدود نه ماه مرده بود به دادگاه کشاند. پاپ استفان ششم یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که از ۸۹۶ تا ۸۹۷ میلادی به‌عنوان پاپ در واتیکان خدمت می‌کرد. پاپ استفان ششم دستور داد که مقبره‌ی پاپ فورموزوس را نبش قبر کنند.

آن‌ها بر تن پاپ مرده لباس اسقفی کردند و جسد بی‌جان او را بر تخت سلطنت نشاندند. او قرار بود به جرم شهادت کذب و دروغ‌گویی محاکمه شود. جسد بی‌جان محاکمه و گناه‌کار شناخته شد. سه انگشت جسد از بدنش جدا شد و جسد او را قبل از اینکه به درون رودخانه تایبر پرتاب کنند، در خیابان‌های شهر روم بر روی زمین کشانده شد.

محاکمه او یکی از وحشتناک‌ترین محاکمه‌ها در طول تاریخ است. پاپ فورموزوس  یکی از پاپ‌های کلیسای کاتولیک رم بود که از سال ۸۹۱ تا ۸۹۶ میلادی در کلیسای واتیکان و درروم به‌عنوان پاپ خدمت می‌کرد. دادگاهی که برگزار شد بیشتر تحت عوامل سیاسی و تحت نفوذ آن‌ها بود. بد از آنکه جسد او از رودخانه به بیرون آورده شد، مردم زیادی گرداگرد او جمع شدند و اعتراضات زیادی علیه استفان صورت گرفت. استفان از کلیه مقام‌هایش عزل و به زندان افکنده شد. او در ماه جولای و یا اوت سال ۸۹۷ میلادی و در زندان و طرز مشکوکی خفه شد.

داستان تلخ سرنوشت او باعث شد که بعد از او، کلیسا کمی محتاط‌تر رفتار کند و کم‌کم از سیاست فاصله گرفت. واتیکان باور داشت که قدرت سیاسی باید در دستان سیاست‌مداران باشد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

6 − چهار =