بالتو، سگی که موجب نجات یک شهر شد

بالتو، سگی که موجب نجات یک شهر شد

813
1
اشتراک‌گذاری

در ژوئن سال ۱۹۲۵ میلادی، عده‌ای از کودکان منطقه آلاسکا به علت بیماری دیفتری و گلودرد شدید در حال مرگ بودند. تنها پزشک شهر، دکتر کورتیس ولچ پیش‌بینی می‌کرد که تمام ۱۴۰۰ نفر ساکن شهر به‌زودی به این بیماری مبتلا خواهند شد و در شهر یک فاجعه‌ی انسانی بسیار بزرگ رخ خواهد داد. دکتر کورتیس شهر را به حالت آماده‌باش و قرنطینه درآورد. او به دارو نیاز داشت ولی تنها مرکزی به آن‌ها دارو می‌داد، هزار مایل با آن‌ها فاصله داشت.

در آن هنگام به علت سرمای شدید، تمامی بندرها آلاسکا یخ‌زده بودند و به علت هوای بسیار سرد و زیر سفر آن منطقه، هیچ هواپیمایی نمی‌توانست در آنجا فرود بیاید. تنها راه ممکن استفاده از سگ‌های سورتمه بود. فرماندار آلاسکا دستور داد تا بهترین سگ‌های منطقه و بهترین رانندگان برای حمل دارو انتخاب شوند. هم مسیر بسیار طولانی بود و هم سرمای هوا ممکن بود جان بسیاری از افرا را بگیرد.

۶۷۴ مایل از ۱۰۰۰ مایل رو به روی سورتمه‌سواران پوشیده از برف و یخ بود و هیچ درختی هم در آن مسیر قرار نداشت. مرگ انتظار آن‌ها را می‌کشید. بیش از پنج روز و نیم طول کشید تا سورتمه‌سواران به منطقه موردنظر برسند؛ اما سگ سیاه و سفید سیبریایی به‌عنوان چهره‌ی درخشان آن سفر انتخاب شد. نام بالتو بعدها به‌عنوان یک قهرمان ملی در رسانه‌های آن دوران مطرح شد.

هنگام سفر بارش برف و بوران به حدی بود که هیچ‌کدام از سورتمه‌سواران مسیر را نمی‌دیدند و حتی برخی از سگ‌ها نیز مسیرشان را گم کردند. بالتو با استفاده از حسش توانست راه را بیابد و هم جان سورتمه‌سواران و هم جان اهالی شهر را نجات دهد. به‌جز بالتو هیچ‌کدام از سگ‌ها قادر نبودند مسیر را شناسایی کنند. در سپتامبر همان سال یک مجسمه‌ی برنزی از این سگ در میدان اصلی شهر ساخته شد.

یک نظر

  1. واقعا خوب بود ،، من برم بقیه ببینم

    سایت جالبی دارید واقعا لینکتونو برای چندتا از دوستام فرستادم بدردشون میخوره ،، ممنون

ارسال یک نظر

پانزده − دوازده =