بایکوت، کلمه‌ای که از نام یک فرد گرفته‌شده است

بایکوت، کلمه‌ای که از نام یک فرد گرفته‌شده است

1375
0
اشتراک‌گذاری

چارلز بایکوت فردی محبوب و شناخته‌شده در ایرلند سال ۱۸۸۰ نبود. چارلز بایکوت در ابتدا یک افسر و کاپیتان عالی‌رتبه‌ی ارتش بریتانیا بود. او سپس به‌عنوان مأمور املاک دولت بریتانیا انتخاب شد و در منطقه میاو ایرلند کار خود را آغاز کرد. چارلز بایکوت وظیفه داشت تا شورش مردم آن منطقه را سرکوب کند. مردم آن منطقه از ایرلند به علت سود زیاد مالکان انگلستانی زمین‌هایش دست به اعتراضات گسترده زده بودند. مردم ایرلند باور داشتند که آن‌ها برای اربابان بریتانیایی خود بیگاری می‌کنند و تمام ثروت آن‌ها در دستان مفت‌خور اربابانشان است.

چارلز بایکوت توانسته بود بانفوذ در بین مالکان زمین‌ها به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین املاک داران آن منطقه تبدیل شود. آن زمان قحطی بیشتر قسمت‌های ایرلند را فراگرفته بود. سازمان املاک و زمین‌های ایرلند به چارلز بایکوت و زمین‌داران بزرگ آن منطقه درخواست داد که اجاره‌ی املاکشان را فردی کم کنند.

زمانی که دولت وقت ایرلند با رد درخواست خودش از سوی چارلز بایکوت مواجه شد، به مردم آن منطقه دستور داد تا تظاهرات آرامی را علیه او انجام دهند. کارگران محلی از بریدن محصول سر باز زدند. فروشگاه‌ها و مغازه‌ها نیز به او خدماتی را ارائه نمی‌دادند و همسایه‌هایش نیز او را نادیده می‌گرفتند. پستچی‌ها نیز نامه‌هایی او را به دستش نمی‌رساندند. او مجبور شد نگهبانانی را استخدام کند تا بر روی رفتارهای کارگرانش نظارت کنند ولی آن‌ها نیز بایکوت را جدی نمی‌گرفتند. کم‌کم از نام او برای مخالفت و ترد یک فرد از جامعه استفاده شد. امروزه نیز از کلمه بایکوت در زبان‌های مختلفی استفاده می‌شود و حتی گاهی این کلمه به معنای تحریم کردن یک فرد نیز به کار می‌رود.

بدون نظر

ارسال یک نظر

چهار × 1 =