اسرار کیمیاگران؛ فولکانلی که بود؟

اسرار کیمیاگران؛ فولکانلی که بود؟

912
1
اشتراک‌گذاری

کیمیاگری یکی از عجیب‌ترین علم‌ها و یکی از شگفت‌انگیزترین دستاوردهای بشری ست. اما عجیب‌تر از خود علم کیمیاگری، کسانی هستند که این علم را مطالعه می‌کنند و به آن‌ها کیمیاگران می‌گویند. فولکانلی، کسی که به خاطر مطالعات و آزمایش‌هایش در این علم بسیار معروف است. فولکانلی در اصل نام کتاب‌های او بود و نام واقعی او در تاریخ مشخص نیست.

در تحقیقات مورخان و پژوهشگران اطلاعات زیادی از زندگی او در دسترس نیست. او در اواخر قرن نوزدهم میلادی به دنیا آمد و آثار او در اوایل قرن بیستم میلادی منتشر شد. او در نوشته‌هایش از همسرش نیز یادکرده است؛ و احتمال اینکه او بچه هم داشته باشد هست. فولکانلی، هر که باشد، فردی بسیار باهوش بوده و دارای تحصیلات عالی نیز می‌باشد. او به زبان نحو و نحوه‌ی نگارش زبان مادری‌اش فرانسوی، تسلط کامل داشت و حتی مقالاتی را نیز به زبان‌های آلمانی و لاتین به نگارش درآورده است. ما اطلاعاتی از زمان ازدواج او و مدرسه‌ای که در آن درس‌خوانده است نداریم. مردم او را یک افسانه می‌دادند بااین‌حال ما باور داریم که او شخصی واقعی است که توانسته کارهای بزرگی در علم کیمیاگری انجام دهد.

در تاریخ فرانسه سه نفر به نام فولکانلی شناخته می‌شوند. او سه دانش‌آموز بسیار بزرگ نیز داشته است. معروف‌ترین آن‌ها اگویین کانسلیت بوده است. او سعی کرده بود با کمک استادش فلزات بی‌ارزش را به طلا تبدیل کند. او زمانی که تنها شانزده‌ساله بود توانسته بود دانش‌آموز فولکانلی شود. در سال‌های بعد نیز ژان ژولیان هوبرت و گاستون ساواژ نیز از دانش آموزان او شدند. ساواژ گفته بود که با چشمان خودش دیده است که کانسلیت مس را به طلا تبدیل کرده است. او بعدها و در سال ۱۹۲۶ میلادی، کتابی را در این زمینه منتشر کرد.

کانسلیت یکی از نظریه‌پردازان بزرگ فولکانلی است. او پس از ناپدید شدن استادش کتابی را درباره او منتشر کرد. او گفته است که استادش را در قلعه‌ی اسپانیایی‌ها و در سال ۱۹۵۳ ملاقات کرده است. کانسلیت گفته است که استادش را بار دیگر و در سال ۱۹۸۰ میلادی ملاقات کرده است و استادش همچنان به‌مانند سی سال پیشش بوده و اصلاً تغییری نکرده است.

اگر او توانسته است آهن و مس را به طلا تبدیل یکی از بزرگ‌ترین کشفیات تاریخ بشر به وقوع پیوسته است. تمام شاگردان فولکانلی از دنیا رفته‌اند و تحقیقات در مورد زندگی و آثار او به بن‌بست رسیده است. فولکانلی ممکن است هنوز زنده باشد و درجایی از این جهان زندگی کند. برخی نیز باور دارند که افراد مختلفی فولکانلی هستند و او می‌تواند در زمان سفر کند.

یک نظر

ارسال یک نظر

شش + چهارده =