دالان ارواح: شهر زیرزمنی ادینبرگ کجاست؟

دالان ارواح: شهر زیرزمنی ادینبرگ کجاست؟

1585
0
اشتراک‌گذاری

پاریس، شهری که به شهر عشاق معروف است و سالانه بیش از بیست میلیون گردشگر از آن بازدید می‌کنند. خیلی‌ها تصاویر و فیلم‌های زیادی را در مورد شهرهای زیرزمینی پاریس دیده‌اند. اما جالب است که بدانید ادینبرگ در اسکاتلند نیز یک شهر زیرزمینی بزرگ و مخوف دارد. در این شهر پل‌ها و خیابان‌های زیادی وجود دارد. با شگفتی‌های تاریخ همراه باشید تا این شهر را به شما معرفی کنیم.

چرا اسکاتلندی‌ها این شهر را ساختند؟

مراحل اولیه ساخت این شهر به خاطر این بود که برخی از مقامات اسکاتلندی بتوانند از این شهر به دیوار فلادن دسترسی داشته باشند. این دیوار در سال ۱۵۱۳ میلادی ساخته‌شده بود. دیوار فلادن شهر را احاطه کرده بود، بنابراین اگر ساختمانی ساخته می‌شد، خارج از این دیوار بود. از سال ۱۷۰۰ میلادی به بعد، در شهر ادینبرگ پل‌هایی ساخته شد. این پل‌ها بر روی رودخانه‌ها ساخته نمی‌شدند و تنها برای عبور از تپه‌ها از آن‌ها استفاده می‌شد. در بین پل‌ها فضاهایی ایجاد می‌شد که معمولاً خشک و تمیز بودند و برخی برای استراحت وزندگی از آن استفاده می‌کردند. کم‌کم خانه‌هایی به شکل کندوی زنبورعسل در زیر این پل‌ها شکل گرفت و سیستمی عظیم از دالان‌ها در زیر ادینبرگ ایجاد شد. این دالان‌ها حتی از روی پل نیز قابل‌مشاهده نبودند.

در اصل از اتاق‌های زیر این پل‌ها برای نگه‌داری زندانیان و افراد شرور استفاده می‌شد. اما برخی اتاق‌ها و پل‌ها مانند پل جنوبی برای افراد ثروتمند و تاجر بود. اگرچه این اتاق‌ها پنجره‌ای نداشتند ولی برای تجار بسیار امن و مطمئن بودند.

رابرت لوییز استیونسون نویسنده بزرگ این شهر را دریکی از کتاب‌هایش این‌گونه توصیف می‌کند: “زیر کوچه‌های باریک و سیاه، جایی که هیچ پنجره و دری نیست، تنها پرندگانی دهشتناک در آن هستند. من مردی را دیدم که چهره‌ای وحشتناک داشت ولی سعی می‌کرد مانند یک نجیب‌زاده رفتار کند.”

در قرن نوزدهم میلادی و به علت شیوع قحطی در ایرلند، بسیاری از مردم شهرهای بزرگ این کشور به شهر زیرزمینی ادینبرگ آمدند تا بتوانند زنده بمانند. این کار باعث شد تا جمعیت زیادی ساکن این شهر زیرزمینی شوند. پزشکی که ازآنجا دین کرده بود گفت که یک خانواده‌ی چهارنفری به طرز فلاکت باری در آنجا زندگی می‌کردند. با آغاز قرن بیستم میلادی، آتش‌سوزی، ساخت‌وسازهای زیاد و همچنین افزایش جرم و جنایت این شهر را به مرز نابودی کشاند. قسمت‌های زیادی از این شهر مخوف و زیرزمینی تخریب شد ولی این شهر هیچ‌گاه و به‌طور کامل تخریب نشد. این شهر همچنان پابرجاست و داستان‌های زیادی از قتل‌ها و تجاوزهای جنسی زیادی در مورد آن وجود دارد. برخی می‌گویند که جک قاتل مدتی را در این منطقه زندگی می‌کرده است.

بدون نظر

ارسال یک نظر

نوزده − 17 =