مردمان دریا چه کسانی بودند؟

مردمان دریا چه کسانی بودند؟

1820
1
اشتراک‌گذاری

در سال‌های بسیار دور و قبل از میلاد، مردمان دلاوری بودند که در میان دریای مدیترانه زندگی می‌کردند. تاریخ‌دانان به آن‌ها “مردمان دریا” می‌گویند. در نوشته‌های باستانی آمده است که آن‌ها از میان دریا ظهور خواهند کرد. در همان نوشته‌ی باستانی آمده است که هیچ‌کسی را توان مقابله با آن‌ها نیست. آن‌ها به‌قدری قدرتمند بودند که توانستند به کشورهای مصر، ترکیه، سوریه و فلسطین حمله کنند.

آن‌ها زندگی بسیار پررمزورازی داشته‌اند و مورخان اطلاعات دقیقی از نحوه‌ی زندگی و نوع فرهنگ آن‌ها ندارند. اطلاعاتی که ما از آن‌ها داریم اطلاعاتی است که از تمدن‌هایی مه با آن‌ها جنگ می‌کرده‌اند به‌دست‌آمده‌اند. در متون مصر باستانی آمده است که مردم دریا توانستند با مردم لیبی متحد شوند. به دستور فرعون آن زمان بیش از ۶۰۰۰ نفر از افراد بی‌گناه کشته شدند تا انتقام سختی از آن‌ها گرفته شود.

رامسس سوم نیز جنگ‌هایی را علیه مردم دریا به راه انداخته بود. او بسیاری از مردم را مجبور به مهاجرت اجباری به ترکیه و سوریه کرد و تنهاست قسمت‌هایی را از کشورهای همسایه به کنترل خود درآورد. رامس می‌گوید که مردم دریا متشکل از چند قبیله بودند. بعدازاین اتفاقات مردم دریا شروع به انتقام‌گیری از همسایگان خود کردند. هنوز علت حمله‌ی مردم دریا به کشورهای اطرافشان مشخص نیست.

مورخان بر این باوراند که آن‌ها از سرزمین مادری‌شان رانده شدند و از قحطی و گرسنگی رنج می‌بردند. مردم دریا در قرن دوازدهم بعد از میلاد به سرزمین مصر بازگشتند. بین ارتش رامسس و مردم دریا جنگی بزرگ درگرفت. کمان داران رامسس، مردم دریا را به سمت رودخانه نیل کشاندند و در آنجا آن‌ها را نابود کردند و قتل‌عام بزرگی صورت گرفت. رامسس مردم دریا را مردانی شجاع و بزرگ می‌داند و باآنکه آن‌ها دشمن او بودند، از آن‌ها به نیکی یاد می‌کرد. رامسس باور داشت که روح مردمان دریا در سراسر قلمرو پادشاهی‌اش گسترده شده است و به او نیرو می‌دهد.

یک نظر

  1. ردند. مردم دریا در قرن دوازدهم بعد از میلاد به سرزمین مصر بازگشتند. بین ارتش رامسس و مردم دریا جنگی بزرگ درگرفت. کمان داران رامسس، مردم دریا را به سمت رودخانه نیل ک……آقا این چیه به خورد مردم میدید دوران رامسس کجا قرن دوازده بعد از میلاد کجا …کمی چشمتان باز کنید مزخرف به خورد مردم ندید …..

ارسال یک نظر

چهار × چهار =