حقایقی ناگفته از زندگی محمدرضا پهلوی

حقایقی ناگفته از زندگی محمدرضا پهلوی

3584
2
اشتراک‌گذاری

محمدرضا پهلوی در بیستم ماه اوت سال ۱۹۱۹ میلادی به دنیا آمد. پدر او رضا پهلوی، یک سرباز قزاق بود که بعدها به سمت نخست‌وزیری آخرین شاه قاجار درآمد. او از سن شش‌سالگی و توسط بهترین اساتید ایرانی و خارجی تحت آموزش قرار گرفت تا بتواند بعدها بر ایران فرمانروایی کند. در سال ۱۹۳۳ میلادی، محمدرضا به سوئیس فرستاده شد تا در مدرسه‌ی پسرانه‌ی له روزی درس بخواند. محمدرضا در سال ۱۹۳۶ میلادی به ایران برگشت و وارد مدرسه‌ی نظامی شد. محمدرضا پهلوی ابتدا با فوزیه، شاهزاده‌ی مصری ازدواج کرد. محمدرضا به ورزش علاقه‌ی زیادی داشت. او بازیکن فوتبال بود و بیشتر اوقات در کوه‌های اطراف تهران اسکی می‌کرد. او خلبان ماهری نیز بود.

در پاییز سال ۱۹۴۱ میلادی محمدرضا به سلطنت رسید. پدر او در همان سال و توسط روس‌ها و انگلیسی‌ها از سلطنت خلع شد. در آن زمان ایران در تصرف آن دو کشور بود. محمدرضا پهلوی در سال در بیست و هفتم ماه سپتامبر سال ۱۹۴۱ میلادی شاه ایران شد. در آن زمان ایران دریکی از حساس‌ترین و پرتنش‌ترین زمان‌های خودش را سپری می‌کرد. روس‌ها، انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها بیشتر منابع ایران در دست داشتند.

روس‌ها و بریتانیایی‌ها از طرق مختلفی به شاه جوان فشار وارد می‌کردند تا تغییراتی را آن‌ها می‌خواهند اعمال کند. محمدرضا بعد از جدا شدن از فوزیه با ثریا اسفندیاری که به ملکه‌ای با چشمان زمردین مشهور بود ازدواج کرد. ازدواج آن‌ها زیاد به طول نینجامید چون ثریا بچه‌دار نمی‌شد. شاه به ثریا علاقه‌ی فراوانی داشت مام مجبور شد از او جدا شود. پس‌ازآن، شاه ایران با فرح دیبا ازدواج کرد.

شاه ایران پس از خروج از کشور در بیست و ششم دی‌ماه سال ۱۳۵۷ هجری شمسی، در اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت. همراهان عزیز شگفتی‌های تاریخ، برای دیدن نایاب‌ترین تصاویر تاریخی به صفحه‌ی رسمی ما در اینستاگرام ما مراجعه کنید.

2 نظر

ارسال یک نظر

10 − 7 =