ناگفته‌هایی از ثریا اسفندیاری، همسر دوم شاه

ناگفته‌هایی از ثریا اسفندیاری، همسر دوم شاه

11518
0
اشتراک‌گذاری

بیست و ششم ماه اکتبر سال ۲۰۰۱ میلادی، سالی که ثریا اسفندیاری چشم از جهان فروبست و رازهای زیادی از زندگی شخصی محمدرضا پهلوی را با خود به گور برد. او هنگامی‌که مرد، تنها ۶۹ سال داشت. 

ثریا در آپارتمانش در پاریس فوت کرد. او در این آپارتمان و به‌تنهایی زندگی می‌کرد. به گفته‌ی یکی از مقامات رژیم پهلوی، علت مرگ او هنوز مشخص نیست و در هاله‌ای از ابهام باقی‌مانده است. شهبانوی سابق ایران در بیست و دومم ما ژوئن سال ۱۹۳۲ میلادی به دنیا آمد. مادر او یک زن آلمانی و پدرش یکی از اعضای قدرتمند ایل بختیاری ایران بود.

ثریا در دوازدهم فوریه سال ۱۹۵۲ میلادی با محمدرضا پهلوی ازدواج کرد. شاه چند سال قبل، از فوزیه، همسر اولش و خواهر ملک فاروق مصری جداشده بود. شاه از فوزیه فرزندی نداشت تا میراث دار تاج‌وتختش باشد.

در سال ۱۹۵۸ میلادی، محمدرضا و ثریا پس از تلاش‌های زیاد برای بچه‌دار شدن از هم جدا شدند. اگرچه او پس از طلاق از شاه ایران عنوان ملکه‌ی ایران از دست داد ولی همچنان شاه او را شاهزاده صدا می‌کرد. محمدرضا بعد از جدا شدن از ثریا با فرح دیبا، دختر جوانی که در فرانسه معماری می‌خواند ازدواج کرد. فرح دو دختر و دو پسر برای شاه ایران به دنیا آورد.

محمدرضا در سال ۱۹۸۰ میلادی براثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت. یکی از دختران محمدرضا به نام لیلا، در سی‌ویک‌سالگی و در لندن درگذشت. علت مرگ او استفاده‌ی بیش‌ازحد مواد مخدر بوده است. ثریا بعد از جدا شدن از شاه ایران، هیچ‌گاه ازدواج نکرد. او در سرتاسر اروپا سفر می‌کرد و به کارهای هنری می‌پرداخت. گفته می‌شود شاه بعد از طلاق نیز علاقه‌ی زیادی به او داشته است. ثریا در سال ۱۹۹۱ میلادی، کتابی درباره‌ی زندگی خودش نوشت و در آن به شرح حوادث و حواشی مختلف زندگی خودش و ناگفته‌هایی از دربار پهلوی پرداخت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

هجده − 3 =