پنجم ماه مه سال ۱۸۲۱: مرگ ناپلئون در تبعید

پنجم ماه مه سال ۱۸۲۱: مرگ ناپلئون در تبعید

1251
0
اشتراک‌گذاری

ناپلئون بناپارت، کسی که قلمرو امپراتوری‌اش در کل اروپا بود، در جزیره‌ی سنت هلن واقع در جنوب اقیانوس اطلس و به‌عنوان زندانی دولت بریتانیا درگذشت. او از سربازی ساده به بزرگ‌ترین فرمانروای زمان خودش تبدیل شد

در سال ۱۷۹۹ میلادی، فرانسه با بیشتر کشورهای اروپایی در حال جنگ بود. در همان سال ناپلئون، از مصر به فرانسه بازگشت تا بتواند حکومتش را از سقوط نجات دهد. او توانست درنبردی سنگین، کشور اتریش را در سال ۱۸۰۰ میلادی شکست دهد. او در سال ۱۸۰۲ میلادی قوانینی را پایه‌ریزی کرد که به‌عنوان کدهای ناپلئون شناخته می‌شوند.

ناپلئون  در سال ۱۸۰۴ میلادی به‌عنوان امپراتور فرانسه تاج‌گذاری کرد. او از شرق و غرب بر وسعت امپراتوری خودش افزود و توانست به یک از بزرگ‌ترین امپراتوری‌های آن زمان اروپا دست یابد.

از سال ۱۸۱۲ میلادی به بعد، کم‌کم از قدرت نظامی ناپلئون  کم شد. او نخست شکست سختی از حمله روس‌ها خورد و ۱۸۱۴ میلادی، اسپانیا را درنبرد با دوک ولینگتون و در جنگ پنینسولا از دست داد. ناپلئون در سال ۱۸۱۵ میلادی توانست موفقیت‌هایی را به دست آورد ولی تمام این‌ها موقتی بودند. وی در سال ۱۸۱۵ شکست سنگینی از دشمنانش خورد و به جزیره‌ی سنت هلن تبعید شد. او شش سال بعد و براثر ابتلا به سرطان معده درگذشت. در سال ۱۸۴۰ میلادی جسد او به فرانسه تحویل داده شد و در شهر پاریس آرام گرفت.

بدون نظر

ارسال یک نظر

5 × 5 =