یازده حقیقت جالب در مورد امپراتوری پارس

یازده حقیقت جالب در مورد امپراتوری پارس

1882
0
اشتراک‌گذاری

نخستین امپراتوری پارسی که هخامنشیان آن را بنیان گذاری کرده اند در در غرب آسیا و توسط کورورش پایه گذاری شد. امپراتوری پارس برگترین امپراتوری دنیای باستان و یکی از پیشرفته ترین نظام های پادشاهی در جهان است. از نظر وسعت نیز این امپراتوری بزرگترین امپراتوری جهان در دنیای باستان بود. شگفتی های تاریخ با افتخار برگی دیگر از تاریخ باستان ایران را برای شما بازگو خواهد کرد. با ما همراه باشید.

ایرانی ها اولین قومی بودند که منشور حقوق بشر را نوشتند. این منشور ۵۳۹ سال قبل از میلاد و توسط کوروش نوشته شد. کوروش باور داشت که انسان ها در دین، حقوق و کرامت انسانی با یکدیگر برابر هستند. بزرگترین ارتش جهان در اختیار ایرانی ها بود. مورخ یونانی هرودوتوس، در کتاب خودش می نویسد که ایرانی ها از سن بیست سالگی تحت آموزش های نظامی قرار می گرفتند. سربازانی که به “ده هزار مرد جاوید” معروف بودند، وظیفه ی حفاظت از خانواده ی سلطنتی را بر عهده داشتند. علت نام گذاری آنها به جاویدان این است که در صورت کشته شدن یک سرباز در جنگ؛ بلافاصله جای خالی او با سربازی دیگر پر می شد و هیچگاه تعداد این سربازان از ده هزار نفر کمتر نمی شد.

اروپاییان، باغ های ایرانی را بهشت می نامیدند. در سال ۱۹۷۰، فردی به نام دیوید اسنورگاف باغی بسیار باشکوه را در نزدیکی پاسارگاد کشف کرد. در این باغ، انواع گل های ارکیده و دالان های بسیار زیبا قرار داشت. علاوه بر انواع گیاهان، انواع حیوانات نیز در باغ های ایرانی نگه داری می شد. ساتراپها نقش بسار مهمی را در امپراتوری پارس بر عهده داشتند. آنها نقش فرمانداران امروزی را ایفا می کردند. در کل امپراتوری پارس، کل این فرمانداران بین ۲۰ تا ۳۰ نفر بودند. وظیفه اصلی آنها جمع آوری مالیات و اجرای قانون بود. جاده ی پادشاهی توسط داریوش بزرگ و در زمان هخامنشیان ساخته شد.

این جاده، یکی از طولانی ترین جاده های تاریخ باستان است. طول این جاده بیش از ۱۷۰۰ مایل است. زرتشت چهره ای بسیار محبوب در بین ایرانیان باستان داشته است. آنها باور داشتند که انسان ها در انتخاب دین و مذهب آزاد هستند. خدای ایرانیان باستان اهورامزدا نام داشت. کوروش قصد داشت بزرگترین شهر را در امپراتوری خودش بنا نهد. پاسارگاد مقبره کوروش توسط پسر او کمبوجیه دوم کامل شد و به عنوان پایتخت امپراتوری پارس قرار گرفت. تا کنون ۷ زلزله این شهر را با خاک یکسان کرده است ولی بقایای آن همچنان در شیراز باقی مانده است. ایرانی ها، اولین مخترعان یخچال هستند. سیستم خنک کنندگی آنها حیرت بسیاری از دانشمندان را برانگیخته است. ایرانی ها در ساخت انواع قنات و بادگیرها نیز مهارت داشته اند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

14 − 3 =