حقایقی جالب در مورد بازی شطرنج

حقایقی جالب در مورد بازی شطرنج

2156
0
اشتراک‌گذاری

زمانی که شما نام شطرنج را می شنوید، کلماتی مانند ذهن، روانشناسی، تاکتیک و رقابت به ذهنتان خطور می کند. یک نویسنده ی ژاپنی به نام کازو ایشیگورو می گوید: “زمانی که شما یک مهره ی شطرنج را حرکت می دهید، از نقطه ی امن خودتان خارج می شوید، به راحتی به اشتباهات خود پی می برید و منتظر یک فاجعه خواهید ماند.”

طولانی ترین بازی شطرنج می تواند ۵۹۴۹ حرکت داشته باشد. طولانی ترین بازی شطرنج نیز ۲۶۹ حرکت داشته است. حرکت های بازی شطرنج امروزی از کشور اسپانیا به وجود آمده است. فردی به نام دکتر امانوئل لاسکر یک شطرنج باز آلمانی ۳۳۷ بار قهرمان جهان شد. او برای ۲۶ سال عنوان قهرمانی جهان را یدک می کشید.

تخته ی شطرنج آن هم به شکل امروزی، اولین بار در اروپا مورد استفاده قرار گرفت. این تخته در سال ۱۰۹۰ ساخته شده بود. در سال ۱۸۸۳ فردی به نام  توماس ویلسون ساعت مکانیکی را اختراع و به جای ساعت شنی در بازی شطرنج استفاده کرد. صفحه ی خم شونده ی بازی شطرنج در سال ۱۱۲۵ و توسط یک کشیک اختراع شد. در آن زمان شطرنج بازی کردن توسط کلیسا ممنوع شده بود و این کشیش برای اینکه کسی متوجه شطرنجش نشود این صفحه را اختراع کرد.

بعد از اختراع ماشین چاپ، دومین کتابی که چاپ شد، کتابی درباره ی قوانین بازی شطرنج بود. آلن تورینگ یک مهندس جوان، در سال ۱۹۵۱ اولین برنامه ی کامپیوتری شطرنج را اختراع کرد. جالب است که حرکت این بازی بیش از چند دقیقه طول می کشید. در سال ۱۹۷۰ میلادی، اولین بازی شطرنج بین زمین و فضا برگزار شد. در زمان خودش این خبر بسیار سر و صدا برپا کرد.

شما در بازی شطرنج می توانید ۳۱۸,۹۷۹,۵۶۴,۰۰۰ حرکت انجام دهید. در زمان های قدیم به این بازی “بازی پادشاهان” گفته می شد، زیرا فقط نجیب زاده ها و پادشاهان حق انجام این بازی را داشتند. کمترین زمان برای بازی کیش و مات در یک بازی بین المللی تنها دو دقیقه به طول انجامید. فردی هندی به نام ویشمانتان تنها کسی است که در هر سه کلاس شطرنج توانسته است به مقام قهرمانی برسد.

بدون نظر

ارسال یک نظر

دوازده + 13 =