پنج راز شگفت انگیز در مورد شیطان

پنج راز شگفت انگیز در مورد شیطان

4755
2
اشتراک‌گذاری

بعد از خدا، شیطان یکی از مباحثی است که در اکثر ادیان اشاره ی زیادی به آن شده است. در بسیاری از کتب دینی و متون مقدس مستقیماً به شیطان و نقش آن در منحرف کردن بشر اشاره شده است. ویژگی های او به خصوص در مورد مباحث آخرالزمانی توجهات زیادی را به خودش جلب کرده است. در این مقاله کوتاه قصد داریم شما را با پنج راز در مورد شیطان و خباثت های او آشنا کنیم.

۱- او در بهشت به شکل مار زندگی می کرد:

حتماً شما نیز داستان سیب خوردن حوا را شنیده اید. او از درختی ممنوعه در بهشت میوه ای خورد و همان شروع ماجرای شیطان بوده است. گفته می شود ماری که حوا را وسوسه کرد و او را به سمت درخت کشاند شیطان بوده است. در کتاب های دینی کهن از شیطان به عنوان باهوش ترین موجوادت پلید و خبیث یادش شده است.

۲- آیا شیطان حضرت داوود (ع) را اغوا کرده بود؟

گفته می شود که خداوند به داوود نبی دستور داد که یک سرشماری در قلمرو پادشاهی اش و در سرزمین های اورشلیم انجام دهد. بعد از اینکه سرشماری تمام شد، داوود نبی متوجه شد که خطایی مرتکب شده است و به زودی سرزمینش نابود خواهد شد. اما سوال اصلی اینجاست که اگر سرشماری خطا و گناه بوده چرا به وسیله ی وحی به داوود (ع) گفته شده است؟ در انجیل آمده است که هم خدا و هم شیطان از داوود (ع) خواسته اند که سرشماری را انجام دهد. در همان زمان نیز یهودیان در بابل و در تبعید بودند.

۳- نام واقعی شیطان چیست؟

در متون عبری شیطان به معنی فریب دهنده و مکار است. اما در همان متون این کلمه بیشتر به انسان های خبیث اشاره می شده است تا خود شیطان. برای مثال به پادشاه رزون که حاکم آن زمان سوریه بوده است شیطان و مکار می گفتند. یونانی های باستان نیز به شیطان تهمت زننده می گفتند. در اصل نام واقعی شیطان همچنان به عنوان یک راز باقی مانده است.

۴- آیا او واقعاً پادشاه جهنم است؟

هرگاه که نام شیطان را می شنویم این تصویر در ذهن ما ایجاد می شود که او بر تختی از آتش نشسته است و بر جهنم فرمانروایی می کند. اما بر اساس گفته های انجیل او پس از محاکمه در روز قیامت به آخرین طبقه ی جهنم فرستاده خواهد شد و در آنجا زجر خواهد کشید. اما این ایده که او فرمانروای جهنم است از کجا آمده است؟ جواب این سوال را باید در افسانه های رومی جستجو کنید. در کتاب های رومی ها و اساطیرشان، شیطان را پادشاه جهنم نامیده اند.

۵- شیطان واقعاً تا چه اندازه قدرت دارد؟

در زمان ما برای او قدرت های زیادی در نظر گرفته شده است اما این کاملاً دروغ است. جالب است بدانید که شیطان بر روی زمین هیچگونه قدرتی ندارد. در متون قدیمی آمده است که او از خدا اجازه ی استفاده از قدرت هایش را دارد. اما در بیشتر متون دینی آمده است که او تنها می تواند افراد را اغوا کند. به عنوان مثال زمانی که عیسی (ع) در کوهستانی گرسنه بود، شیطان او را وسوسه گرد تا سنگی را به نان تبدیل کند و از آن بخورد. در برخی از متون انجیل آمده است که عیسی (ع)، شیطان را از بدن دو مرد خارج کرده است. این نشان می دهد که او و نیروهای اهریمنی اش قدرت نفوذ در انسان ها را نیز دارند.

2 نظر

 1. خجالت بکشید
  جای نشر این مزخرفات و خرافات، مطلبی علمی و مستدل و مستند پست کنید
  مطالب شما عینا کپی برداری از مطبوعات و مجلات زرد دسته چندم است که صرفا برای جذب خواننده و پرکردن صفحات هر مزخرفی را به چاپ میرسانند

 2. شیطان شناسی

  بسیاری از ما می پنداریم که شیطان و وسوسه ھایش وحشتناک و غول آسا و سخیف و زننده است .

  گویی شیطان چون لولو خرخره می باشد . در حالی که توصیف قران دربارۀ شیطان اتفاقاً بر عکس پندار

  ماست و می فرماید که شیطان امیال و اعمالتان را برایتان زیبا و لطیف می سازد و شما را به آن مغرور

  می کند و اتفاقاً شما را از فقر و نداری به وحشت می اندازد و بدین گونه در شما رخنه می کند . بقول

  قرآن تنھا کالای شیطان برای انسان ھمان غرور است . و آدمی فقط از طریق زیبا سازی افکار و اعمال

  زشت خود مغرور می شود . بنابر این واضح است که قدرت توجیه گری ما دربارۀ اعمال نادرست ھمان

  حضور شیطان است .

  شیطان در قلمرو منطق و ذھنیت ما از درب مفاھیمی چون عشق ، خدا ، سعادت ، پیشرفت ، علم ،

  افتخار ، خدمت و قداستھا وارد می شود و بدینگونه است که میتواند فسق را عاشقانه سازد و خیانت را

  لباس خدمت بپوشاند و بخل را تعبیر به غیرت نماید و…. پس یادمان باشد که رد پای شیطان را در خود

  شیفتگی ھا و افتخارات و قداستھا و عظمتھای خود بشناسیم و نه در حقارت ھا و بدبختیھا .

  از کتاب ” دائره المعارف عرفانی ” استاد علی اکبر خانجانی جلد دوم ص ۶۰

  https://t.me/ensanchist

ارسال یک نظر

17 + 15 =