جنایات جنگی: بررسی پرونده تجاوز نیروهای صرب به زنان بوسنی

جنایات جنگی: بررسی پرونده تجاوز نیروهای صرب به زنان بوسنی

2681
0
اشتراک‌گذاری

در دهه ۱۹۹۰ در کشور یوگوسلاوی جنگی خونبار و خشونتی افراطی آغاز شد که زندگی هزاران زن و دختر جوان را نابود کرد. در آن کشور کمپ هایی به نام کمپ های تجاوز احداث شده بود که در آنجا زنان را شکنجه و مورد تجاوز قرار می دادند. تاریخ سه ساله جنگ بالکان پر از زخم های است که هنوز هم التیام نیافته است. با شگفتی های تاریخ همراه باشید تا پرده از جنایتی هولناک برداریم.

بعد از جنگ جهانی دوم جمهوری فدرال یوگوسلاوی رهبری به نام مارشال تیتو را برای خود برگزید. در آن زمان یوگوسلاوی شامل شش کشور بود. در این کشورها اقوام مختلفی زندگی می کردند. دولت تیتو یک دولت سرکوبگر بود و بیشتر فعالان سیاسی آن زمان را به زندان می انداخت. رژیم تیتو در سال ۱۹۸۰ سرنگون شد. در ماه مارس سال ۱۹۹۲ اکثریت مردم کشور بوسنی به استقلال این کشور رای دادند اما صرب ها تصمیم گرفتند که مردم بوسنی را به شدت سرکوب کنند.

صرب ها برای کنترل و سرکوب خشونت ها از تجاوزهای سیستماتیک استفاده می کردند. این تجاوزها رسماً تا ماه نوامبر سال ۱۹۹۵ ادامه داشت. صرب های بوسنی مسئولیت های اصلی تجاوز به زنان مسلمان را بر عهده دارند. تخمین زده می شود که آنها به بیش از شصت هزار زن تجاوز کرده اند. از ماه آوریل تا جولای سال ۱۹۹۲ کمپ های بزرگ تجاوز در این کشور درست شد. بیشتر این کمپ ها در جنوب شرقی بوسنی ساخته شده بود.

شهر کوچکی به نام صربرنیکا از سوی سازمان ملل به عنوان منطقه امن انتخاب شده بود ولی بیشترین تجاوز در آن منطقه انجام شد. خبرنگاران بی بی سی در سال ۲۰۰۲، مدارک زیادی را علیه صرب ها کشف کردند که نشان می داد آنها به طور سیستماتیک از تجاوز جنسی به عنوان یک ابزار در جنگ استفاده می کردند. در گزارش هایی که از زنانی که به آنها تجاوز شده بود به عمل آمده است، این مطلب مشاهده شده است که صرب ها به زنان مسلمان تجاوز می کردند تا آنها را باردار کنند و آنها را مجبور می کردند که برای آنها بچه بیاورند. زنانی هم که باردار می شدند مجبور بودند تا بچه های خودشان را به دنیا بیاورند.

بسیاری از این زن ها در جلوی چشمان بچه ها و همسرانشان مورد تجاوز قرار می گرفتند. صرب ها همسران این زنان را مجبور می کردند تا به صحنه ی تجاوز نگاه کنند. صرب ها حتی برخی مردان را مجبور می کردند تا به دختران خود تجاوز کنند. و همه اینها برای ترساندن مردم صربستان بود. صرب ها به برخی از زنان و در معابر عمومیی تجاوز می کردند. به برخی از زنان به طور مکرر و در خانه شان و در جلوی چشمان اعضای خانواده شان مورد تجاوز قرار می شد. برخی اوقات نیز برای گرفتن اطلاعات به زنان تجاوز می شد. برخی از سربازان صرب اعلام کرده بودند که از بالا به آنها گفته شده بود که باید به زنان مسلمان تجاوز کنند ولی خودشان هیچ تمایلی به این کار نداشتند.

سربازان صربی کمپ های مختلفی را در رستوران ها، مدارس، متل ها و ساختمان های اداری ایجاد کرده بودند و در آنجا به زنان تجاوز می کردند. به برخی از زنان آنقدر تجاوز شده بود که از شدت جراحات جان خود را از دست داده بودند. یکی از معروفترین کمپ ها کمپ پارتیزان نام داشت که در آنجا به هفتاد زن ماه ها تجاوز شد. سربازان عادت داشتند دختران جوان را به آپارتمان ها برده و در آنجا مورد تجاوز قرار می دادند. گفته میشود که آمار دقیقی از قربانیان تجاوز وجود ندارد ولی سازمان ملل اعلام کرده است که بیش از شصت هزار زن در طول جنگ بالکان تجاوز شده است. پس از جنگ بسیاری از زنان شوهر دار که به آنها تجاوز شده بود خودکشی کردند. تجاوز به زنان مسلمان بوسنی یکی از وحشتناکترین جنایات تاریخ بشریت است.

بدون نظر

ارسال یک نظر

4 × چهار =