نبرد برلین: حقایقی جالب در مورد یکی از خونبارترین نبردهای جنگ جهانی...

نبرد برلین: حقایقی جالب در مورد یکی از خونبارترین نبردهای جنگ جهانی دوم

2129
0
اشتراک‌گذاری

نبرد برلین در آخرین روزهای جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد. این نبرد خون بار از تاریخ ۱۹ ماه آوریل سال ۱۹۴۵ آغاز و تا دوم ماه مه همان سال ادامه داشت. نبرد برلین بزرگنرین نبرد و آخرین نبرد خون بار در اروپا بود. رهبر روس ها استالین، بسیار مشتاق بود که قبل از نیروهای آمریکایی و بریتانیایی به برلین برسد. او می خواست تا روس ها وارد آلمان شوند و بر پایگاه های اتمی تسلط پیدا کنند.

نقشه ی استالین این بود که ابتدا برلین را به طور کامل محاصره کند و سپس به آن حمله کند. زمانی که برلین به طور کامل محاصره می شد، روس ها می توانستند مقر آدوف هیتلر و سایر رهبران نازی را بمباران کنند. بیش از ۲.۲۵ میلیون سرباز روس به سمت برلین حرکت کردند. روس ها در این نبرد بیش از ۶۰۰۰ تانک، ۷۰۰۰ هواپیما و نزدیک به ۹۵۰۰۰ خودروی جنگی داشتند.

در طول جنگ قسمت های زیادی از برلین نابود و با خاک یکسان شد. بیش از یک میلیون شهروند آلمانی در این نبرد بی خانمان شدند. خیلی از آلمانی ها در این نبرد دچار گرسنگی شدید شدند. یکی از سنگین ترین بمباران ها در این شهر در تاریخ بیستم ماه آوریل و در تاریخ تولد آدولف هیتلر اتفاق افتاد. روزهای بعد نیز بمباران سنگینی توسط هواپیماهای متفقین در این شهر اتفاق افتاد.

بیش از ۸۱۰۰۰ سرباز روس در این نبرد کشته و نزدیک به ۲۸۰۰۰۰ نفر نیز در نبرد برلین زخمی شدند. تخمین زده می شود که در این نبرد قوای آلمان بیش از ۴۵۰۰۰۰ نفر کشته دادند که ۱۰۰۰۰۰ نفر آنها غیر نظامیان بودند. در پایان این نبرد آدولف هیتلر رهبر نازی ها خودکشی کرد. آلمان در هفتم ماه مه همان سال و درست چند روز پس از این نبرد تسلیم شد. بعد از جنگ، هزاران سرباز روسی بخاطر جنگ و البته تجاوز به زنان آلمانی مدال افتخار گرفتند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

یک × سه =