چرا عدد سیزده نحس است؟

چرا عدد سیزده نحس است؟

1763
1
اشتراک‌گذاری

محققان بر این باورند که ۱۰ درصد جمعیت کشور آمریکا از عدد ۱۳ می ترسند و هرساله ترس از سیزدهمین جمعه سال نیز افزایش چشمگیری می یابد. ترس از عدد ۱۳ سالانه بیش از ۸۰۰ میلیون دلار به اقتصاد آمریکا لطمه میزند. عدد ۱۳ بر روی تصمیمات مردم اثر بدی گذاشته است. بیشتر مردم بخاطر این عدد برنامه ازدواج خود را بهم میزنند و یا به سفر نمی روند. اما به راستی چه چیزی در مورد عدد ۱۳ انقدر نحس است؟ با شگفتی های تاریخ همراه باشید تا جواب این سوال را بیابید.

یک افسانه بر این باور است که ترس از عدد ۱۳ یکی از قدیمی ترین ترس های جهان است. قانونی به نام هامورابی، قانونی باستانی و بسیار سنگین بود و سیزدهمین قانون آن مجموعه ای از کارهایی بود که نباید انجام می شد. ریاضی دانان و دانشمندان بر این باورند که عدد ۱۲ در دنیای باستان کاملترین عدد بود. سومری ها در دوران باستان تقویمی را بر اساس عدد ۱۲ طراحی کرده بودند که امروزه نیز استفاده می شود. بیشتر تقویم های امروزی نیز بر اساس ماه های دوازده گانه طراحی شده اند.

دوازده عدد کامل است ولی سیزده برای بسیاری از افراد ترسناک و غیر معمول است. این ترس دو علت عمده دارد. هر دوی این علت به دوران باستان باز می گردد. در انجیل آمده است که یهودا اسخریوطی در شام آخر عیسی مسیح(ع) سیزدهمین مهمان بود. یهودا کسی بود که به عیسی(ع) خیانت کرد و بخاطر تعدادی سکه جای حضرت مسیح را لو داد و باعث به صلیب کشیدن پیغمبر خدا شد.

یک افسانه نروژی بر این باور است که سیزدهمین خدای شیطان از آسمان ها به زمین آمده و باعث گمراهی انسان ها شده است. این نیروی شیطانی باعث از بین رفتن تعادل در طبیعت شده است. تا آنجا که ما فهمیدیم ترس از عدد ۱۳ بیشتر در دنیای غرب است. در کشورهایی مانند مصر این عدد نماد خوش شانسی است. در بسیاری از کشورهای آسیا این عدد مورد استفاده هتل هاست زیرا باور دارند که برای آنها برکت به ارمغان می آورد.

یک نظر

ارسال یک نظر

پانزده − سه =