حقایقی شگفت انگیز در مورد نقاشی مونا لیزا

حقایقی شگفت انگیز در مورد نقاشی مونا لیزا

1611
0
اشتراک‌گذاری

نقاشی مونالیزا یکی از معروف ترین نقاشی های جهان است. این نقاشی توسط هنرمند معروف ایتالیایی، لئوناردو داوینچی و در بین سال های ۱۵۰۳-۱۵۰۶ کشیده شده است. این نقاشی یک اثر هنری از زنی بنام لیزاگرادینی کشیده شده است. داوینچی این نقاشی را در ایتالیا کشید و در فرانسه کار آن به اتمام رسید. پادشاه فرانسیس اول این نقاشی را بنام اثر هنری ملی فرانسه نام گذاری کرده بود. هم اکنون این نقاشی از سال ۱۷۹۷ در موزه لوور پاریس نگهداری می شود. در این مقاله کوتاه شما رابا حقایقی جالب در مورد این نقاشی آشنا خواهیم کرد. با شگفتی های تاریخ همراه باشید.

معنی ریشه اصلی کلمه مونالیزا در زبان ایتالیایی به معنی بانوی من است. بسیاری از مورخان بر این باورند که اصل این نقاشی خود تصویر داوینچی است ولی علت اصلی آن هنوز مشخص نشده است. لیزا گرادینی ، کسی که گفته می شود مدل اصلی نقاشی مونالیزا است، زنی ۲۴ ساله و همسر فرانسسکو دل جیوکوندو و مادر دو بچه است. در این تصویر ابروهای مونالیزا پاک شده است و علت این کار برای سال های متمادی مخفی بوده است. برخی ها باور دارند این پاک شدن طی فرآیند بازسازی نقاشی صورت گرفته است و برخی باور دارند که خود داوینچی این کار را از عمد کرده است. داوینچی میدانست که بعدها از روی اثر هنری اش کپی های زیادی ساخته خواهد شد؛ بنابراین با این کار نسخه ی اصلی را از نسخه های دیگر متمایز ساخته بود.

نقاشی مونالیزا دارای لایه های مخفی بسیاری است. تا کنون سه لایه ی اصلی برای آن کشف شده است. اگر از لایه های مختلف به صورت مونالیزا نگاه کنیم در هر شکل مونالیزا را به صورت متفاوتی خواهید دید. جالب است بدانید که نقاشی مونالیزا گرانترین اثر هنری جهان است و برای آن قیمتی وجود ندارد. در سال ۱۹۱۱ این نقاشی از موزه لوور پاریس ربوده شد. پابلوپیکاسو، نقاش معروف به عنوان مضنون اصلی بازداشت و روانه زندان شد. بعدها مشخص شد که او بیگناه است. در سال ۱۹۳۳، فردی به نام وینچنزوپروگیا به عنوان دزد اصلی تابلوی مونالیزا دستگیر شد. او کارمند موزه لوور بود و به مدت دو سال نقاشی مونالیزا را در آپارتمانش نگه می داشت. زمانی که در فلورانس مشغول فروختن این اثر هنری بود توسط پلیس دستگیر شد.

نقاشی مونالیزا در شرایط بسیار امنیتی نگهداری می شود. اتاقی که تابلو در آن نگهداری می شود بیش از هفت میلیون دلار هزینه ساخت آن بوده است. تابلوی مونالیزا یکی از معروفترین آثار هنری در جهان است و بیشترین تابلوی نقاشی شده در جهان از روی این تابلو کشیده شده است. هر انسانی حس خاصی را نسبت به این تابلو دارد . برخی ها چهره مونالیزا را خشمگین می بینند و برخی دیگر چهره او را مهربان و با یک لبخند می بینند، برخی دیگر نیز خشمی آکنده با ترس را در چهره او مشاهده می کنند. مونالیزا هرچه که باشد یکی از اسرارآمیزترین آثار هنری در جهان است.

بدون نظر

ارسال یک نظر

2 × 2 =