حقایقی ناگفته از انفجار اتمی شهر چرنوبیل

حقایقی ناگفته از انفجار اتمی شهر چرنوبیل

1783
0
اشتراک‌گذاری

در آغاز صبح ۲۶ام ماه آوریل سال ۱۹۸۶ میلادی، راکتور اتمی شماره چهار شهر چرنوبیل منفجر شد. به گفته سازمان ملل این انفجار ویران کننده ترین بلای طبیعی در کل تاریخ بشریت است. صنعت هسته ای قول داده بود که هیچگاه چنین حادثه ای پیش نخواهد آمد ولی اینگونه نشد. بیست و پنج سال بعد، انفجار اتمی شهر فوکوشیمای ژاپن نیز زنگ خطر دیگری برای ما بود که نیروگاه های اتمی تا چه حد برای سیاره ی ما خطرناک هستند. تاثیرات این انفجار تا هزاران سال بعد نیز بر پیکره ی این شهر باقی خواهد ماند. در این مقاله از شگفتی های تاریخ شما را با پانزده حقیت جالب در مورد شهر چرنوبیل آشنا خواهیم کرد.

۱- دقیقاً سی سال قبل انفجار اتمی شهر چرنوبیل رخ داد و هنوز نزدیک به ۵ میلیون نفر در مناطقی که آلوده هستند زندگی می کنند. شهر چرنوبیل در کشور اوکراین قرار دارد.

۲- میزان تشعشعاتی که در انفجار این نیروگاه منتشر شده بود دویست برابر بمب های اتمی ای بود که در شهر هیروشیما و ناگازاکی منفجر شده است. این نشان می دهد که این انفجار تا چه حد قوی بوده است.

۳- مردم نزدیک ترین شهر به چرنوبیل دو روز بعد از انفجار متوجه حادثه شدند. بسیاری از آنها در معرض خطرناک ترین تشعشعات اتمی قرار گرفتند و به انواع بیماری ها مبتلا شدند.

۴- این انفجار باعث بارش باران های رادیواکتیو در کشورهایی مانند ایرلند شد که صد البته بسیار خطرناک است. اوکراین، بلاروس و روسیه بیش از ۶۳ درصد باران های رادیواکتیو را دریافت کرده اند.

۵- شهرهای اطراف چرنوبیل پس از تخلیه شدن توسط مردم به جایگاهی برای حیوانات تبدیل شدند. امروزه اسب ها، گاوها و حتی گرگ ها بیشتر قسمت های شهر را تصاحب کرده اند.

۶- حیواناتی که در سی کیلومتری شهر قرار داشتند به شدت دچار جهش ژنتیکی شدند. آنها حتی تغییر شکل های عجیبی دادند و برخی دو سر و یا چند پا دارند. بسیاری از حیوانات در این شهر توانستند در انفجار زنده بمانند.

۷- شاید با خودتان فکر کنید که سه راکتور باقی مانده در این شهر بلافاصله پس از انفجار خاموش شدند ولی اشتباه فکر می کنید. سه راکتور باقی مانده بلافاصله پس انفجار فعال شده و به مدت سیزده سال کار می کردند.

۸- بیشترین مناطقی که داری مواد اتمی بودند، همچنان داری سطح بسیاری بالایی از تشعشعات هستند و تا ۱۰۰۰۰ سال آینده هیچ موجودی در نزدیکی آن منطقه نمی تواند زندگی کند.

۹- نزدیک ترین جنگل به منطقه انفجار “جنگل سرخ” نام دارد. این منطقه یکی از خطرناک ترین مناطق جهان از لحاظ زیست محیطی است. به علت تغییرات ژنتیکی برگ های گیاهان در این منطقه سرخ رنگ است.

۱۰- دولت هایی که حامی تاسیسات اتمی بودند قصد داشتند میلیاردها دلار صرف ساخت نیروگاه های اتمی دیگیری در شوروی کنند و بی توجهی به بازماندگان انفجار اتمی، رسوایی زیادی را برای دولت های حامی صنعت اتمی به ارمغان آورد.

۱۱- شما هم اکنون می توانید یک سفر کوتاه به نزدیکی نیروگاه های منفجر شده داشته باشید. برخی آژانس های مسافرتی تورهایی را به چرنوبیل و مناطق اطراف آن برگزار می کنند.

۱۲- مناطق اطراف نیروگاه به قدری به رادیواکیتو آلوده است که ۲۴۰۰۰ هزار طول می کشد تا نصف آلودگی این شهر با پلاتینیوم پاک شود. چرنوبیل آلوده ترین منطقه بر روی کره ی زمین است.

۱۳- رادیواکتیو به قدری قوی بوده است که رنگ چشم یک خلبان روسی به نام ولادیمیر پراویک از قهوه ای به آبی تغییر رنگ پیدا کرد. بعد از انفجار نوزادانی به دنیا می آمدند که شکلی بسیار عجیب داشتند.

۱۴- سوئد اولین کشوری بود که جهان را نسبت به انفجار اتمی شهر چرنویبل آگاه ساخت. مقامات اتحاد جماهیر شوری میخواستند این حادثه را از جهانیان مخفی کنند ولی همه چیز طبق خواسته ی آنها پیش نرفت.

۱۵- مردم بسیاری در نزدیکی این منطقه زندگی می کردند. رادیواکتیو به درون غذایی که می خوردند می رفت و آب آشامیدنی آنها به شدت آلوده شده بود. مردم برای گرم ماندن چوب جنگل را آتش می زدند تا از سرما نمیرند.

بدون نظر

ارسال یک نظر

5 × 4 =