آیا بیابان صحرا توسط انسان ها ساخته شده است؟

آیا بیابان صحرا توسط انسان ها ساخته شده است؟

1562
1
اشتراک‌گذاری

تحقیقات اخیر نشان می دهد که شاید انسان ها در به وجود آمدن بیابان صحرا نقش داشته باشند. قدمت این بیابان به ده هزار سال قبل می رسد و تا چند دهه قبل دانشمندان بر این باور بودند که تغییر در مدار زمین باعث به وجود آمدن این صحرا شده است. اما اکنون یک تیم از زبده ترین باستان شناسان بر این باوراند که چیزی به جز خود طبیعت باعث به وجود آمدن این صحرای زیبا شده است.

دیوید رایت و همکارانش از دانشگاه سئول کره ی جنوبی این ایده را مطرح می کنند که جا به جایی های قوم پاستورال در دره ی رود نیل مهم ترین عامل به وجود آمدن این صحرای زیبا شده است. این گروه از دانشمندان بر این باور اند که قطع بی رویه درختان در آن منطقه توسط قبایل رود نیل، باعث نرم شدن سطح زمین و به وجود آمدن بیابان صحرا شده است.

طی سالها فرسایش خاک و وزش بادهای شدید در این منطقه، سطح زمین به شکل زیبایی بیابانی شده و این صحرای خارق العاده به وجود آمده است. در این صحرا حتی آثار باستان شناسی مانند حکاکی سفالی تمساح نیز یافت شده است. بیابان صحرا نزدیک به ۹ میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد و به نوع خود یکی از بزرگترین بیابان های جهان است.

بلندترین تپه های ماسه ای جهان نیز در این صحرا وجود دارد و ارتفاع برخی از تپه ها به بیش از ۴۰۰ متر نیز می رسد. دما در این بیابان و در طول روز و البته در سایه به ۵۷ درجه ی سامتی گراد می رسد و در شب دما در آنجا به زیر صفر کاهش می یابد. آب و هوای این منطقه در حدود ۵۰۰۰ سال پیش مرطوب بوده و این رطوبت باعث شده بود که جاندارانی مانند تمساح در آنجا زندگی کنند.

یک نظر

ارسال یک نظر

16 − 15 =