هیتلر چگونه میخواست پاریس را نابود کند؟

هیتلر چگونه میخواست پاریس را نابود کند؟

1513
1
اشتراک‌گذاری

در چهاردهم ماه ژوئن سال ۱۹۴۰ میلادی، قوای آلمان توانست به پایتخت فرانسه برسد و آنجا را تصرف کند. اشغال پاریس بیش از ۴ سال طول کشید و این آشغال تا آزادی شهر که در تاریخ ۲۵ آگوست سال ۱۹۴۴ و نزدیک به پایان جنگ جهانی دوم بود، ادامه داشت. پاریس که به شهر “عشاق” معروف است در طول اشغال نازی ها با خاک یکسان شد.

در ماه آگوست سال ۱۹۴۴ میلادی، ماشین ها و تانک های جنگی نازی ها تقریباً تمام شهر پاریس را اشغال کرده بودند و شهر تبدیل به خاکستر شده بود. هیتلر بسیار مشتاق بود که شهر پاریس پر از علائم نازی ها باشد. او به فرماندار آلمانی شهر نازی دستور داد تا بناهای یادبود عظیمی را در این شهر بسازد و پرچم نازی ها در همه جای شهر برافراشته شود.

در آن زمان دتریخ ون چولتیتز فرماندار شهر پاریس و یک ژنرال ارشد ارتش نازی بود. خوشبختانه، ژنرال از دستور پیشوا سرپیچی کرد. کم کم نیروهای نازی توسط نظامیان آزادی بخش پاریس محاصر شدند. بسیاری از مورخان معاصر باور دارند که اگر ژنرال از دستور پیشوا اطاعت هم می کرد هیچ کدام از آن بناها ساخته نمی شد بخاطر اینکه به زودی شهر توسط نیروهای آزادی بخش نجات پیدا می کرد.

پاریس یکی از شهرهای مهم و بسیار حیاتی در طول جنگ جهانی دوم بود. نازی ها با تصرف این شهر قتل ها و تجاوزهای زیادی را انجام دادند. اگرچه این ژنرال از دستورات هیتلر سرپیچی کرد ولی یکی از بدنام ترین افسران نازی و مسئول کشته شدن هزاران انسان بی گناه در خود آلمان و خارج از آن کشور بود. او مسئول کشتار یهودیان نیز بود. وی به گفته ی خودش، بخاطر این از دستورات هیتلر سرپیچی کرد که ادامه ی جنگ بیشتر شبیه به یک دیوانگی بود تا نبرد برای رایش سوم.

یک نظر

ارسال یک نظر

3 × 3 =