ناگفته هایی از انقلاب کبیر فرانسه

ناگفته هایی از انقلاب کبیر فرانسه

5985
8
اشتراک‌گذاری

انقلاب فرانسه در اصل به نزاع بین مردم فقیر و ثروتمند این کشور گفته می شود. شورش مردم فرانسه علیه طبقه مرفه جامعه در سال ۱۷۸۹ میلادی آغاز و با کشتارهای بی رحمانه ای همراه بود. این انقلاب در اصل در تاریخ ۱۴ام ماه جولای سال ۱۷۸۹ و از زندان باستیل شروع شد. جایی که مردم علیه نظام پادشاهی قیام کردند. این انقلاب ده سال طول کشید و با اعدام پادشاه لویی و ملکه ماری آنتوان به پایان رسید. پس از انقلاب، ناپلئون در فرانسه قدرت را در دست گرفت. در این مقاله ی شگفتی های تاریخ شما را با حقایقی جالب از این انقلاب آشنا خواهیم کرد.

۱- این انقلاب زمانی شروع شد که کشاورزان در این کشور به شدت فقیر شده بودند و بسیاری از آنها از گرسنگی تلف می شدند. قیمت یک قرص نان در آن زمان معادل حقوق یک هفته ی یک کارگر بود.

۲- در آن زمان شما وقتی ثروتمند بودید که در یک خانواده ی ثروتمند به دنیا آمده باشید. در غیر این صورت هر چقدر هم که کار می کردید هیچگاه به درجات عالی اجتماعی نمی رسیدید.

۳- در آغاز انقلاب و با یورش مردم به زندان باستایل، تنها هفت زندانی در آن باقی مانده بودند. مابقی یا فرار کرده بودند یا درگیری ها کشته شده بودند. این انقلاب آغاز گر کشتارهای وسیعی در سطح فرانسه بود.

۴- انقلابیون برای به دست آوردن باروت و اسلحه به زندان یورش بردند. آنها هیچ علاقه ای به آزاد کردن زندانیان و جانیان محبوس در آنجا را نداشتند. در آن زمان مقادیر زیادی باروت در آنجا نگه داری می شد.

۵- چارلز دیکنز رمان معروف “داستان دو شهر” خودش را در زمان انقلاب کبیر فرانسه نوشت. این رمان یکی از موفق ترین رمان های نوشته شده توسط این نویسنده ی بزرگ بریتانیایی است.

۶- تا قبل از انقلاب فرانسه، آیین های مسیحی پروتستان و یهود در این کشور ممنوع بود و جرم به حساب می آمد. بعد از انقلاب کبیر فرانسه مردم می توانستند هر دینی که را دوست دارند برگزینند.

۷- در طول انقلاب فرانسه بیش از ۱۰۰۰۰ برده ی آفریقایی آزاد شدند. این برده ها در طول سفر فرانسویان به کشورهای آفریقایی و برای کار اجباری به فرانسه آورده شده بودند.

۸- در طول انقلاب افراد زیادی را با گیوتین سر بریدند. کشتار و وحشت در این دوره به حدی بود که مورخان به آن لقب “دوره ی مرگ و ترس” را داده بودند. گیوتین یکی از ابزارهای اعدام در آن زمان بود.

۹- مورخان بر این باور دارند که بیش از ۴۰۰۰۰ نفر در طول انقلاب فرانسه و با گیوتین سر بریده شدند. انقلاب فرانسه یکی از خونبارترین انقلاب های جهان است. افراد زیادی در این دوره اعدام شدند.

۱۰- لویی، پادشه فرانسه نیز در طول انقلاب و در تاریخ ۱۲ ژانویه سال ۱۷۹۳ با گیوتنی اعدام شد. جرم اصلی او همکاری با کشورهای اتریش و استرالیا و خیانت به کشور و تاج و تخت بود.

۱۱- همسر پادشاه، ماری آنتوان نیز به علت غارت ثروت ملی، دزدی از فقرا و جرم های مختلف دیگر به مانند همسرش و با گیوتین اعدام شد. سرگذشت او بسیار تلخ و غم انگیز است.

8 نظر

  1. باسلام و خدا قوت به شما مديريت محترم سايت و همکاران عزيزتان

    از بابت اينکه مقالات آموزشي خيلي خوب و با کيفيت توليد مي کنيد از شما سپاسگزاريم.

    برايتان موفقيت روز افزون از پروردگار يکتا آرزومندم!

ارسال یک نظر

نوزده + یک =